Dla każdego rodzica, a nawet dla samych nastolatków, ważne jest, aby zrozumieć psychologię okresu dojrzewania, ponieważ ma on wiele cech i problemów. Ze wszystkich grup wiekowych dzieci, ta jest najtrudniejsza, ponieważ jest to etap przejścia do dorosłości. Okres dorastania to czas, w którym kształtuje się wiele cech osobowości, mających ogromny wpływ na późniejsze życie.
Przegląd psychologii nastolatków
Psychologia młodzieży odnosi się do dzieci w wieku od 11 do 17 lat. Jest to okres wyłaniania się nowych cech osobowości. Obecnie przyjmuje się, że dziecko jest traktowane jak osoba dorosła, ale nadal konieczne jest ponoszenie odpowiedzialności za dziecko jako dziecko. Wielu rodziców traci w tym czasie kontakt z dziećmi, pogrążając je w serii bezsensownych konfliktów. Z drugiej strony, zgoda rodziców również powoduje poważne problemy.
Nawet jeśli styl komunikacji nastolatka jest nie do zaakceptowania przez rodziców, nie przestawaj z nim rozmawiać. Miej siłę, by powiedzieć „nie”, gdy jest to naprawdę konieczne. W okresie dojrzewania pojawia się wiele impulsywnych zachowań, dlatego rodzice muszą być cały czas czujni. Ważne jest, aby rozmawiać z nastolatkiem o jego zamiarach.
Jak rozmawiać z nastolatkiem, aby uniknąć poważnego kryzysu?
Rób to w sposób przyjazny i bliski, jak z dorosłym. Elastyczność jest ważna, gdy nastolatek zaczyna dryfować. Dziecko w okresie dorastania opiera się wszelkim narzuceniom i próbuje dochodzić swojej wolności. Czują się jak dorośli i wymagają odpowiedniego traktowania. Podejrzewając, że są traktowani inaczej, mają o to do siebie pretensje. Niezależnie od tego, jak trudne może to być, nastolatek potrzebuje wsparcia i delikatnego nadzoru, nawet gdy chce się pożegnać. Samozaniedbanie może prowadzić do kolejnych problemów, z którymi będziesz musiał się później uporać. Oczywiście w wielu miastach znajdują się poradnie psychologiczne. Tak jest np. w Poznaniu i poradnia cieszy się dużą renomą. O wsparciu poznańskiej poradni psychologicznej można przeczytać m.in. w artykule na portalu PoznanInfo.pl. Jednak starajmy się, aby nigdy nie trzeba było korzystać z porad z powodów negatywnych sytuacji życiowych.
Psychologia dorastania według wieku
Od 13 do 15 roku życia.
Będąc w zasadzie nastolatkiem, czuje się już dojrzały. Mają pragnienie bycia niezależnymi, okazując to w każdy możliwy sposób. Aktywnie myślą o swoim przyszłym zawodzie i chcą czuć się ważni w swojej rodzinie i społeczeństwie.
Mają duże zainteresowanie płcią przeciwną. Może wystąpić niedostosowanie szkolne, spowodowane trudnymi relacjami z rówieśnikami lub nauczycielami. Wchodząc w ostry okres dorastania, dziecko wycofuje się z rodziny, czując większe zainteresowanie starszymi kolegami i rówieśnikami, którzy stają się dla niego autorytetem. Wybrawszy punkt odniesienia, na którym można się wzorować, nastolatek stara się być taki jak on lub ona. To dobrze, że przykład jest pozytywny.
Młodzież, która napotyka na wiele zahamowań w rodzinie, zaczyna okazywać wycofanie i powściągliwość. Ważne jest, aby w tym czasie nie być nachalnym i agresywnym, ale zacząć budować relację.
Od 16 do 17 roku życia.
Ten okres nie jest łatwy. Nastolatek zmierzył się z dojrzewaniem i teraz czuje ucisk problemów hormonalnych, społecznych i psychologicznych. Okres ten nie jest łatwy, zarówno dla młodych ludzi, jak i ich rodzin. Wyzwanie dla rodziców: złagodzić obawy nastolatka, pomóc mu poradzić sobie z okresem dojrzewania.
Jak można to zrobić? Z taktem i szacunkiem, bo nastolatki mają teraz bardzo wrażliwą psychikę. W tym wieku wielu młodych ludzi po raz pierwszy próbuje narkotyków, angażuje się w podejrzane przedsięwzięcia i opuszcza dom. Tak często dzieje się w przypadku nastolatków, którzy nie są rozumiani przez najbliższe im osoby.
Zmiany hormonalne powodują wiele problemów. Młodzież uczy się akceptować swoje ciało na nowo i stale doświadcza wahań nastroju, drażliwości, senności i zwiększonego apetytu. Objawy będą stopniowo zanikać samoistnie około 19 roku życia.
Występują również zmiany psychologiczne. To, co sugerują rodzice, jest odrzucane, a to, za czym agitują przyjaciele, jest akceptowane. Nic nie możesz na to poradzić, tak działa psychologia nastolatków. Dotyczy to stylu, wyboru muzycznych idoli, kliki, celów życiowych. Nie wszystkie nastolatki są na nią podatne, ale znaczna większość z nich jest. W tym wieku chłopcy i dziewczęta mają tendencję do ochrony swojego życia osobistego i wewnętrznych uczuć przed jakąkolwiek ingerencją, jest to naturalna część psychologii okresu dojrzewania.
Prywatność dla nastolatków
Bardzo dobrze jest, gdy nastolatek ma pokój, który może urządzić według własnego gustu, w którym może się schronić z przyjacielem, posłuchać muzyki itp. Powinno to być miejsce, które może uważać tylko za swoje własne. Nie jest wskazane wchodzenie do jego pokoju bez pukania, ani do pokoi innych osób.
Nie musisz też wchodzić do jego pokoju, żeby posprzątać, w tym wieku to już czas, żeby nastolatek zrobił to sam. Nie chce posprzątać swojego pokoju? Poczekaj, aż on to zrobi, żartuj z tego, ale nie naruszaj jego prywatności. Jeśli dziecko jest pewne, że nikt nie czytał jego pamiętników ani nie przeglądał jego rzeczy osobistych, będzie się czuło bezpiecznie w domu i wzrośnie jego zaufanie do Ciebie.